tile_image
Podporte náš klub darovaním dvoch percent z dane.
Ďakujeme!
Stiahnite si tlačivo tu

Majstrovstvá SR v halovej lukostreľbe 2017, Badín24.-26.3.2017

Tohtoročnú halovú sezónu sme zakončili v sídle Kňažského seminára sv. Františka Xaverského (rodným menom Francisco Jasso Azpilicueta Atondo y Aynares de Javier), v Badíne. Pre milovníkov prírody dodatočná informácia, blízko obce leží Badínsky prales. Koniec náučného okienka.Pomaly si zvykáme, že na MSR si treba v práci vypísať dovolenku. Aby sme si neodvykli, aj tieto MSR sa konali od piatka do nedele. V piatok a v sobotu MSR dospelých, od soboty poobedia MSR mládeže. Deti by sa určite viac potešili, keby strieľali v piatok. Ospravedlneniek do školy sa dá predsa len vypísať viac ako tých dovoleniek. Ale to by sa zas nepáčilo rodičom strieľajúcej mládeže. Preto do toho viac rýpať nebudem, asi.

Na úvodnom dni MSR nás zastupovalo päť strelcov. Štyria muži, jeden veterán. Veterán Pepo sa vyskytol v kategórii, kde som toľko strelcov ešte asi nevidel. 12 veteránov, to už hej. Aj výsledky boli slušné a Pepo sa s 453 bodmi umiestnil na ôsmom mieste. Po kvalifikácii sa konalo prvé kolo eliminácií, v ktorých Pepo nastúpil proti deviatemu z kvalifikácie. Súboj tabuľkových susedov náš strelec prehral 2:6, a keďže súperi nazbierali viac set bodov, Pepo sa prepadol na 12te miesto. Nevadí.

Medzi mužmi bojovalo o titul 31 strelcov. Táto doba je nebezpečná, najmä pre chalanov vo veku nad 18 rokov. Je totiž veľmi ťažké odhadnúť vek mládeže nežnejšieho pohlavia. Baba, čo má 14 vyzerá na 20 a tu už môže ísť chlapcom s volebným právom o krk. Tým iba narážam na fakt, že aj v kategórii muži OL sa skrýval strelec, ktorý nemá ani občiansky preukaz. Proste doba napreduje a veková hranica dospelosti sa posúva nižšie. Naspäť k výsledkom. Začneme zdola, Mišo nastrieľal 458 bodov a umiestnil sa na 28 mieste. Andrejov výsledok poznačili dve spadnutia šípu zo základky a tým pádom outy (žiaden strach, šípy sú v poriadku), aj tak sa ale vyškriabal na desiate miesto s 528 bodmi. Matúš o niečo vyššie, s 542 bodmi siedmy. Najlepšie si viedol Radim, ktorého taktika trénovať raz za čas, kde čas = 2 týždne, sa opäť vyplatila. Po prvej polovici dýchal prvému miestu a krutému prekonaniu osobáku na krk, ale nakoniec sa sily míňali a musel sa uspokojiť s druhým miestom. Osobák si ale prekonal a strelil krásnych 568 bodov (tu sa Matúšovi uľavilo, pretože jeho osobáčik 569 stále zostáva aj klubovým a zároveň skončila kvalifikácia, čiže sa mohol odobrať na pisoáre). Po kvalifikácii sa konalo prvé kolo eliminácii, číslom 1/16. Mišo sa stretol s piatym nasadeným a ten mu nič nedaroval, ani len zľavový kupón do známeho fastfoodového reťazca. Po výsledku 0:6 náš strelec opustil súťaž. Andrej sa vytrápil a za stavu 5:5 ho v rozstrele zachránila deviatka ktorou prebil súperovu sedmičku (pre tých ktorí, chýbali vtedy v škole, 9>7). Veci sa diali keď nastúpil Matúš proti súperovi z nižších priečok. Papierovo slabší strelec z LM vytiahol z rukáva sady, na ktoré Matúš v jeho úboho formujúcej sa forme nedokázal odpovedať. Výsledkom 4:6 sa musel s hanbou rozlúčiť so súťažou jednotlivcov. Radim potvrdzoval výsledok z kvalifikácie a postúpil jednoznačne 6:0. Po tomto kole sa konala súťaž družstiev, kde nás zastupovalo tradičné trio, Andrej, Matúš a Radim. Postupovali z druhého miesta a na prvý match nastúpili proti domácemu tímu. Po prvom kole eliminácií jednotlivcov bol samozrejme najmenej psychicky vyrovnaný Matúš a z jeho výstrelov takmer vyrovnalo zvyšok tímu. V prvom kole daroval bod súperovi zásahom niekde do okolia šťastnej sedmičky a v tom druhom to tiež nebola sláva. Oficiálne výsledky vonku ešte nie sú, a preto možno zavádzam, ale po dvoch kolách bolo tuším 2:2. V treťom kole mali naši chalani po štyroch šípoch našliapnuté k 2 bodom, ale Radim kolegiálne nenechal zlé výstrely iba na Matúša a doteraz nevieme ako, dal out. Druhým šípom napravil a o 2 body nás to nepripravilo. V kole č.4 sa ukázala sila zarieknutia, keď pred nástupom na čiaru Matúš podpichol Andreja, „Andrej, si na rade“, čím mal na mysli, aby to teraz pohnojil on. Nečakané sa stalo skutočnosťou a Andrej takmer naozaj pohnojil, šíp si našiel cestu dole zo základky a Andrej svoj terč netrafil. Trafil ale Radimov spodný a všetko bolo v pohode. Aj tento set náš tím vyhral a výsledkom 6:2 sa posunul do semifinále. Tu sa stretli s BA Viničným 2. Po dvoch setoch to vyzeralo na postup do finále ale za stavu 4:0 naši strelci poľavili, súper zas preradil na vyšší stupeň. Ani jeden matchball naši nevyužili a o postupujúcom rozhodoval rozstrel. Žiaľ, s nešťastným koncom pre Suchú, ktorá nakoniec bojovala iba o bronz s tímom z LM. Naši už museli zabrať, a tak sa aj stalo, dokonca aj Matúš začal ku koncu triafať. Súboj zakončili sadou 57 a bronz chvalabohu získali.

Na druhý deň však nastali nejaké zmeny. Skórovací systém spravil chybu a do pavúka družstiev nasadil tím, ktorý tam vôbec byť nemal. Keďže sa tým pomenil celý priebeh eliminácii a boli značne ovplyvnené, usporiadateľ sa rozhodol anulovať tieto súboje a ohodnotiť mužstvá podľa umiestnenia z kvalifikácie. To znamená, že naši borci sa posunuli na druhé miesto a BA Viničné 2, ktoré ich zdolalo v semifinále, sa prepadlo na tretie. Treba podotknúť, že z našej strany neboli žiadne námietky na umiestnenie po elimináciách a absolútne sme netušili, že nastala nejaká chyba. Preto si myslím, že poznámky pri odovzdávaní cien typu, neviem čí Vám mám gratulovať, alebo neviem či Vám mám dať tú medailu, nie sú na mieste. My sme žiadnu chybu nespravili ani sme sa nesnažili o zmenu poradia, takže pre nabudúce ... dikičko. Vrátime sa naspäť k súťaži jednotlivcov, kde Andrej pomstil Matúša suverénne 6:0 a Radim prešiel ďalej víťazstvom 7:3. O postup do štvorky najlepších došlo k bratovražednému súboju, ktorý zvládol lepšie Radim a vyhral 7:1. Ďalej sa bohužiaľ nedostal a po súboji 1:7 v semifinále vypadol do boja o bronz. Ani tu to nebolo to pravé orechové a Radim prehral 0:6, pričom jeho súper veľa bodov neupustil. Radim teda so smútkom bez medaile zo súťaže jednotlivcov ale aj štvrté miesto je úspech, keďže na trénovanie nemá ani zďaleka toľko času ako jeho mladší súperi. Aj napriek tomu sa im ale dokáže častokrát vyrovnať. Gratulujeme! Pre sumarizáciu teda Radim štvrtý, Andrej siedmy, Matúš osemnásty(uff) a Mišo asi zostal na dvadsiatom ôsmom mieste. V družstvách Suchá neoficiálne tretia ale nakoniec s medailami za druhé miesto. Musím pochváliť SLZ za to, akými medailami boli ocenení strelci. Tie už na pohľad vyzerali kvalitné a robustné, s logom World Archery Slovakia na prednej strane, s hranatým dizajnom a tiež mali slušnú váhu. Príjemná zmena oproti klasike, ktorou sme oceňovaní na každom inom preteku. Len obrovská škoda, že táto novinka sa neušla súťaži družstiev. Za to udeľujem mínusový bod.Po vyhodnotení boli odštartované MSR mládeže. Tu sme mali iba dvoch zástupcov, Matúška a Adriána. Keby Matúško strieľal to, čo počas troch tréningových sád, prekonal by aj Bradyho Ellisona. Z 18 šípov lusknúť všetko do desiatky, tomu sa hovorí skill. Keď sa ale začne na ostro, hlava je nepriateľ číslo jedna. Náš najmladší dal neraz dve desiatky, tretiu ale trafil iba sem tam. Aj tak ale dokázal nastrieľať 535 bodov a kvalifikoval sa na druhom mieste. Adrián, ktorý chytil krízu stredného veku, nemal moc chuť cestovať tak ďaleko od domova. Nakoniec sa ale dokázal premôcť a stálo to za to. Nastrieľal 509 bodov, čo bol jeho osobák a skončil na prvom mieste. To tak väčšinou býva, keď ide človek na súťaž s malou dušičkou, dejú sa veľké veci. Keby mu pred poslednou sadou neoznámime, že šľape na osobák, asi by v nej nedal iba 21 bodov. Sorry :-) Aj tak ho dal, tesne, ale predsa.

V nedeľu poobede sa konali eliminácie. Adriánove začínal skorej. V prvom kole mal privilégium, keďže ich bolo v kategórii 15. Súboj bez boja zvládol. V druhom kole, ¼, dal súperovi kanára, 6:0. V semifinále sa stretol so svojim premožiteľom z finále SP. Adrián mu to vrátil bez menších problémov, 6:2. Vo finále, až na prvú sadu, nemal tiež žiadne ťažkosti a spanilú jazdu zakončil víťazstvom 6:2. Adrián teda, aj napriek tomu, že sa mu na súťaž moc nechcelo, titul obhájil. Už len stačilo počkať na vyhodnotenie dve hodiny, kým všetci odstrieľajú. Nový typ medaile si buď zavesí na poličku, alebo ju odovzdá morálnej podpore, ktorá za ním celý čas sedela/stála. To už necháme na jeho svedomí. :-)

Matúško začal perfektne, výhrou 6:0 sa dostal medzi štvoricu najlepších. Tam to ale začalo trocha škrípať, v semifinále proti tabuľkovému susedovi z kvalifikácie žiaľ prehral 3:7 a musel zabojovať o bronz. Po vyrovnanom súboji sa predlžovalo do rozstrelu. Matúško ho zvládol dobre, trafil desiatku, ale súperka ju trafila tiež. Nanešťastie pre nášho krpca, tá jej bola bližšie k stredu. Štvrté miesto síce zamrzí, ale aj tak pekne a zároveň lepšie ako väčšina našich strelcov na tohtoročných MSR.Toľko moje postrehy z MSR v halovej lukostreľbe 2017. Moc nie je čo vytknúť, možno iba slušný hic v hale v piatok poobede a oslepujúce slnko, ktoré nám pri prvom kole eliminácií žiarilo cez okná rovno do očí, v tej chvíli som videl minimálne tri zameriavače. No a ešte nedorozumenie pri rozlosovaní družstiev, ale to bola asi chyba v matrixe. Jááj a ešte málo miesta medzi streleckou čiarou a tribúnou, ale s tým sa nedalo nič robiť a aj tak sme si už asi zvykli. :-) Ale už som ticho. Vidíme sa vonku. Čaute a Suchá do toho!M

User login