tile_image
Podporte náš klub darovaním dvoch percent z dane.
Ďakujeme!
Stiahnite si tlačivo tu

Finále Slovenského pohára v halovej lukostreľbe 2017, Stupava11.03.2017

Túto halovú sezónu som nemal moc chuť napísať články k jednotlivým kolám SP, pretože sa tam dokopy nič neudialo a neboli ničím extra zaujímavé. Finále SP si ale zaslúži tú poctu byť opísané, pretože to čo sa udialo tento víkend v Stupave, sa vidí iba raz za mnoho, mnoho rokov. Predtým ako k nemu ale pristúpime, v skratke Vám popíšem ako prebiehala kvalifikácia na toto ojedinelé Finále Slovenského Pohára.Vedenie SLZ si pre nás tento rok vymyslelo pikošku v podobe rozdelenia našej obrovskej členskej základne na tretinky. Mnohým sa to nepozdávalo, ale tu demokracia nefunguje. Pre tých čo nie sú v obraze, SP sa v hale rozdelil na 3 regióny, západ, stred a východ. To, aspoň pre mňa, zničilo všetko, pre čo chodíme na súťaže. Menej strelcov v kategórii znamená menšiu konkurenciu, zábavu, motiváciu atď. Dôvod rozdelenia je jednoduchý, veľa strelcov a málo priestoru v športových halách. Možno by viac prospelo rozdelenie SP podľa divízií. Ale kto sme my, členovia SLZ, aby sme mohli vyjadriť svoj názor, nie to ešte aby bol zvážený. V každom regióne sa mali konať maximálne 3 kolá, z ktorých sa berú dve najlepšie. Do finále potom postupuje určitý počet najlepších strelcov z každého regiónu, doplnia ich strelci nepostupujúci na základe zisku bodov, ktorí majú najlepší nástrel. Asi to väčšina podľa tohto opisu nepochopí, tak si to radšej naštudujte v pravidlách.

Prvé kolo regiónu 1, resp. západ, sa konalo vo Viničnom. Suchú zastupovalo 7 strelcov. Dopadli sme takto: Matúško, Adrián a Matúš vo svojich kategóriách vyhrali, Radim a Pepo skončili na treťom mieste, Andrej na šiestom a Michal na jedenástom mieste. V druhom kole v Bratislave Adrián prvý, Matúško a Radim na druhom mieste, Matúš a Pepo na treťom, Andrej na štvrtom mieste. Tretie kolo sa v regióne 1 nekonalo a tak sme kalkulovali kto postúpi do finále SP. Adrián, Matúš a Radim to mali isté na základe bodov. Matúško a Andrej sa prebojovali vďaka dobrým nástrelom z kvalifikácie, Pepovi to ušlo o pár bodov a Michal s jedným odstrieľaným kolom postúpiť nemohol.

Finále SP sa konalo v Šport Parku v Stupave. Keď si to niekto vygoogli, povie si paráda, majú wellness, posilku, bowling, to bude tip top hala. Keď sme sa ale blížili k miestu činu, pocity boli všelijaké. Časť priestorov, kde sú spomínané vymoženosti vyzerala pekne, ale hala, v ktorej sme strieľali, tam stojí už veľmi dlho a dlho už asi stáť nebude. Vonku bolo cca 5 stupňov, v hale tuším menej. Pri pustenej hudbe vychádzali z reproduktorov zvuky, ktoré sa na hudbu ani nepodobali. Za terčovnicami bolo cca 10 metrov voľnej plochy, ale na luky bolo miesta málo a nikto okrem strelcov a organizátorov nemohol ísť na streleckú plochu, dokonca ani tréneri. Ale ťažko na bojisku, ľahko na cvičisku. Či jak ?Takže k výsledkom. Prvé kolo vyzeralo tak, že strelci boli rozdelení na terčovnice po štyroch kusoch človeka. Keď bolo v kategórii 8 strelcov, tak boli mne neznámym systémom rozhodení na 2 terčovnice. Na terčovnici si to rozdal každý s každým, to znamená 3 súboje. Strieľalo sa (aspoň čo sa našich OL týka) na 5 setov. Pri iných súťažiach platí, kto získa 6 bodov vyhráva. Tu to neplatilo, keďže by to narobilo pri určovaní poradia pekný bodrel. Strieľalo sa na plných 5 setov, takže to mohlo skončiť aj 10:0. Kto vyhral set získal 3 body, ak vyhral na rozstrel tak 2 a ak prehral v rozstrele, dostal strelec 1 bod za snahu. Po prvom kole sa spravil rebríček podľa získaných bodov zo súbojov, teda napr 9,8,7 atď, pri zhodnosti bodov rozhodoval počet získaných SET bodov a ak sa zhodoval aj ten, tak rozhodoval nástrel. Potom boli strelci znova prerozdelený na terčovnice, ale o tom potom, keď popíšem ako sme si viedli v prvom kole

Chrobáci boli vo finále štyria, takže boli všetci hodení na jednu terčovnicu. Matúško v prvom kole z troch súbojov získal z 9 možných bodov 5 a do druhého kola išiel z druhého miesta. Tu boli dve kolá viacmenej zbytočné, pretože boli štyria a tým pádom zostali na terčovnici úplne rovnako, iba sa asi zmenilo poradie súbojov. V druhej časti sa mu tak nedarilo a získal iba 3 body, čím sa umiestnil na treťom, nepostupovom mieste. Keďže na tejto one of a kind súťaži sa o tretie miesto nestrieľalo, Matúškovi tretie miesto aj zostalo.

Starších žiakov bolo osem, toš to bolo zaujímavejšie. Adrián v prvom kole dvom súperom podľahol a jedného zdolal, takže získal 3 body. To mu stačilo iba na siedme miesto a do druhého kola bol priradený na terčovnicu s prvým, tretím a piatym strelcom z rebríčka. Adrián si v prvom kole asi iba oťukával súperov, pretože v tom druhom všetkých vytrieskal a získal maximálny možný počet bodov, teda 9. V tomto prípade postupovali z každej terčovnice dvaja najlepší (je to tak v každom prípade, aj keď sú štyria v kategórii, ibaže sa mení slovo každej na jedinej) a Adrián medzi nimi. Tu nastal jav, ktorý označujeme slovom semifinále. Kto s kým pôjde sa znova určilo podľa získaných bodov/ set bodov/ nástrelu. Adrián svojho súpera porazil až na rozstrel ale predsa. Vo finále viedol 4:0 ale ani jeden matchball nepremenil a nakoniec prehral. Takže vo finále SP Adrián druhý.

Ďalšia a zároveň posledná, resp. prvá (podľa toho z ktorej strany to berieme) kategória v ktorej sme mali zastúpenie, boli muži. Keď píšem zastúpenie, myslím ZASTÚPENIE. Z osem účastníkov v tejto kategórii sme mali my troch. Prvé kolo prinieslo celkom zaujímavé výsledky. Andrej nezískal ani jeden bod a umiestnil sa na siedmom mieste, Matúš celkom prekvapivo získal iba tri a to mu stačilo na šieste miesto. Tu treba spomenúť akú nakladačku dal Matúšovi Radim, porazil ho v pomere 9:1! Radim išiel iba s malinkým zaváhaním, keď dva súboje vyhral v riadnom hracom čase a tretí na rozstrel, takže s 8 bodmi skončil druhý. Do druhého kola boli strelci nasadený takmer rovnako, s rozdielom, že sa dvaja vymenili. Takže nás čakala odveta Matúš vs Radim. Andrej mal smolu v tom, k akým súperom bol nasadený. O postup však bojoval až do posledného súboja, ktorý bohužiaľ znamenal priamy súboj o postup s olympionikom Balážom. V piatich sadách moc šancí Andrejovi nedal, keďže zo 150 bodov upustil iba 2. Škoda, Andrej teda tesne pod čiarou s tromi bodmi na konte. Na druhej terčovnici sa odveta konala v momente, keď mali Radim aj Matúš po 3 body za víťazstvá. Radim mal proti Matúšovi našliapnuté na ďalšie zahanbenie svojho tímového kolegu/súpera ale za stavu 4:0 pre staršieho borca, Matúš zapol turbo a zápas otočil na 6:4. Odveta teda s príchuťou sladkej pomsty. V treťom súboji sa ani jeden z nich nepomýlil a tak obaja postúpili do semifinále, Matúš 9 a Radim 6 bodov. V semifinále mohol Matúš viackrát zabodovať, ale v rozhodujúcom, poslednom šípe vždy zaváhal. Namiesto šance o postup teda dostal nálož 0:6. Radim si viedol o niečo lepšie, ale získal iba 2 body a do finále tiež nepostúpil. Čakali sme rozhodujúci tretí match našich strelcov, ale keďže preštudovanie formátu súťaže dalo riadne zabrať, k časti textu, že o tretie miesto sa nebojuje sme sa nedostali. V tej chvíli nikto z nás nevedel, kto je tretí, pretože umiestnenie sa hodnotilo po každé inak. V napätí sme teda boli až do vyhlásenia výsledkov (podľa rozpisu o 16:00, reálne okolo 18:00 (v Stupave sa asi mení čas na letný trocha skôr a o hoďku viac)). Nakoniec si tretie miesto odniesol Radim a s ním ďalší hltač prachu. Podľa najnovších informácií Radimovi priniesli tretie miesto tie 2 získané set body v semifinále. Matúš štvrtý a Andrej piaty.Toľko k priebehu SP a jeho finále. Dúfam, že ste systém a všetko s ním pochopili. A ak nie, tak dúfam, že sa tento systém nebude opakovať, lebo mi dalo zabrať celé to tak kvetnato opísať. Pred nami je posledný halový pretek v tejto sezóne, Majstrovstvá SR. Držte palce, Suchá do toho a potom hybaj von. Jes!


User login